Гамбезон

Всякакво въоръжение и снаряжение.
Post Reply
User avatar
Протостратор
Одрен Св. Лазар
Posts: 39
Joined: Sat Jan 21, 2017 9:33 am
Location: Станимака
Contact:

Гамбезон

Post by Протостратор » Sun Jan 22, 2017 1:26 am

Гамбезоните са текстилни брони, подплатени с памук, парчета плат или конска козина и т.н. Те служат за защита и омекотяване на удърите. Противно на някои твърдения, гамбезонът може да предпази много добре от вражески атаки. Разбира се до каква степен ще ви предпази, зависи от това, колко е плътен той.
До 13 век, гамбезоните са били като дълги туники, за да пазят и бедрата. в 14-15 век започват да се изработват като якета. А още по-късно към текстилните брони се прешиват и въжета от плат , за вързване на отделните елементи от кованите доспехи. На английски се наричат arming points.

Тук съм показал, една кройка на византийска текстилна броня до към 13 век. Деколтето се прави, за да може самата броня да се надява(облича). Разбира се допълнително за да се защити този отвор се слагат подплатени качулки, които покриват раменете, тилът и гърдите. Или се изработва подплатена гамбезонна яка.


Image

Кройка:

Използвах тежък тъкан индииски памук за външният слой, и лек памук за подплата, и на двойният слой за подложка (това е направено от отпадаците памук, с около 6мм дебелина). Don’t release the authenticity hounds yet! Памука (bambax) е често срещан през 10ти век в Византииските военни ръководства. [3]. Такаче тази ватирана дреха която слжи за текстилна броня може ли да се нарича бамбакион( bambakion)? [4]. Ако реконстоирате Западна Европа може да замените материялите с лен и вълна – базирани материали.
1. Отмерете еднакви външни и вътрешни слоеве – Кройка и схема за рязане (фигура 2). Добавете 2 см ширина на всички ръбове, които ще бъдат обединени. Не е необходимо да добавите ширина в подгъви, ако ще да ги направя с отделни задължителни ленти, но ако сте "аз" кант им позволяват 3 см или в зависимост от дебелината на вашата вата(подплънка/уплатняваща част). Изрежете и зашиите заедно облицовъчни парчета и проверете дали си пасват по тялото - да не са прекалено стегнати! Направете измервания ако е необходимо, и изрежете ненужният плат. Ако не започват да се прибират под и завърши суровите ръбове по-късно, overlocking или зиг-zagging тях на този етап би било разумно. Изрежете подложка слой (а), без никаква допълнителна ширина на шева. Колко дебела да бъде подложка? Това зависи от това дали е "самостоятелена" броня или просто ще допълва друга броня [5]. .Слепи всички слоеве заедно във сички секции [6] за тъкани (занаятчийски работилници). Това ще предържа „сандвича“ докато го прешиете.
2. Quilting.Реших да го прешия вертикално съгласно някой находки от 10ти век.(кападокова фреска) [7]. Разбира се има и други вариянти на прешиване [8]. Quilting преди сглобяване на дрехата е много по-лесно! Quilt на 5 см или по-малко, за да може ватата да пастне здраво на мястото си. Забележка ръкавите са ватирани надлъжно, а не през.Започни от външните редове , след това по средата и след това в края.
3. Завършване на китките и връта. Открих по – лесен начин да на направите това преди финалният резултат. Можете да направите самостоятелни ръбове на китките като подгънете навътре допълнителната ширина/дължина на плата и го зашиете, или да използвате лента от същият плат или плат с контрастен цвят(близак на този от който е дрехата Грубо одеяло зашити слоя заедно отрязани краища, за да се намалят големите размери, преди да ги покрива с обвързващи ленти.
4. Събрание. Зашийте чрез външни слоя не само, уплътнение Прикрепете ръцете до тялото. Зашийте изм. От китката, поставяне на страничните панели, преди достигане на подмишниците. Продължи, шиене на страничните панели на тялото. Подстригване по-ниска подгъва и "край" или да го обвърже както е посочено по-горе. Добавяне на връзки с цепка на шията.

INSERTS: трябва да се разшири към подгъва на полата - това може да се постигне чрез изгарянето на тялото или странични панели, или по-автентично чрез добавяне на триъгълни панели между тях, както е показано тук
---- вземете измерването на гърдите.Добавете около 15 cm. Разделено на 2.
Изваждате ширина на тялото, т.е.. рамото до рамо . резултатът е широчината на всяка страна панел


Image
Image

User avatar
Протостратор
Одрен Св. Лазар
Posts: 39
Joined: Sat Jan 21, 2017 9:33 am
Location: Станимака
Contact:

Re: Гамбезон

Post by Протостратор » Sun Jan 22, 2017 2:40 am

Ще допълня и информация за гамбезонни подплатени шапки. Те са като подшлемни регулатори, служат както за умекотяване на удъра, така и за изолация на черепа от шлемът.
Отново, както гамбезона се подплатяват с парчета плат, груб твърд памук или конска козина.
прешиват се на ленти или на кубове. Изработват се от два пласта лен или памук.
първата кройка е , от едно цяло парче плат.
Image
Image

Втората кройка е от две парчета, като се зашиват в центъра.

Третата кройка е , от три парчета - 1 ляво, 1 дясно и 1 централно както се вижда на тази снимка
Image


Ако решите да си направите качулка , предпазваща тилът, раменете, гърдите и част от гърба. Използвайте кройката, която е от три парчета. Като за да се получи окръжност при долната част на качулката - слагате един триъгалник отпред и допълнителен при гърба.

Image
Image

User avatar
Протостратор
Одрен Св. Лазар
Posts: 39
Joined: Sat Jan 21, 2017 9:33 am
Location: Станимака
Contact:

Re: Гамбезон

Post by Протостратор » Sat Jan 28, 2017 12:42 pm

Прикачвам снимки на моето северлие, плетена качулка и подплатена гамбезонна шапка.

Така както трябва да се носи:
:arrow: Подплатена шапка
:arrow: Плетена НИТОВАНА качулка
:arrow: Северлие - 1,5мм дебелина, термично обработен и закален.
Attachments
16266035_360855414284882_6555304419146784658_n.jpg
15966138_360854804284943_5528149515864405362_n.jpg
Image

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest